Uncategorized

Bringing Home the Bacon & Eating It At Home

I woke up 45 minutes early this morning. Naturally, I rolled over shut my eyes really tight and hoped for more sleep. Sleep never showed back up. I jumped out of bed, ran into the kitchen and put bacon in the oven. I’m not sure why. However, it’s Monday and bacon really makes me happy. I then returned to my room, washed up and got dressed. I had tons of time on my hand. So, I used this extra time to make myself a bacon, egg and cheese sandwich. Yum! I saved $7.58 by doing this. Yay! Typically, I pick up a breakfast sandwich from an eatery near the school at least 3 times per week. Not smart. The pack of bacon cost $4.50, the cheese was $2.50, the eggs were $1.65 and the bread was $1.99.

Nothing more glorious than the sight of crispy bacon.

I can make at least 6 sandwiches with that bacon. For $10.64, I can eat breakfast for the entire week, including Saturday.

Let’s just say that I won’t be stopping at my breakfast spot any longer. It’s quick and convenient…yet, it encourages my laziness and need for instant gratification.

Sigh. It’s better to eat at home. My sandwich tastes better anyway.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: